×
×

بخش اول: Cherry picking
مهمترین شگردهای افراد ضد علم و شبه علم در تولید محتوای بدون شواهد

 • ۱۷ تیر
 • ۰
 • در دنیای امروز، تولید محتوای بدون شواهد توسط افراد ضد علم و شبه‌علم یک پدیده شایع به شمار می‌رود. این افراد از شگردهای مختلف برای ترویج ادعاهای بی‌بنیاد و ایجاد سوءظن در میان عموم استفاده می‌کنند. در این پست، ما به بررسی یکی از مهم‌ترین این شگردها، یعنی "چری پیکینگ" می‌پردازیم.
  مهمترین شگردهای افراد ضد علم و شبه علم در تولید محتوای بدون شواهد
 • چری پیکینگ یا انتخاب کردن هدفمند داده‌ها به معنی انتخاب داده‌هایی است که با نظر قبلی یا ادعای مورد نظر فرد تطابق دارند، و نادیده گرفتن داده‌هایی که در تناقض با آنان است. این شگرد به طور گسترده‌ای توسط افراد ضد علم و شبه علم برای ساختن یک تصویر که به نفع ادعاهای آن‌هاست، استفاده می‌شود.

  مثالی از چری پیکینگ، استفاده از یک مطالعه یا تحقیق خاص که ظاهراً با یک ادعای ضد علمی یا شبه علمی همخوانی دارد، بدون توجه به مجموع شواهد موجود در مورد موضوع مورد بحث، است. این روش موجب می‌شود که افراد بدون شناخت کامل موضوع، به ادعاهای بی‌بنیاد اطمینان کنند.

  این شگرد می‌تواند منجر به سوءاستفاده از اطلاعات شود و افراد را گمراه کند. این شگرد موجب می‌شود که تصویر ناقص و یا منحرف کننده‌ای از حقایق به عموم ارائه شود، که می‌تواند در تصمیم‌گیری‌های عمومی و شخصی تاثیرات منفی داشته باشد.

  برای شناسایی روش “چری پیکینگ” (Cherry Picking)، باید به تمامی شواهد موجود درباره موضوع توجه کرد. به این ترتیب می‌توان فهمید آیا تمامی داده‌ها مورد توجه قرار گرفته‌اند یا تنها داده‌های انتخابی و مطلوب برای تایید ادعاها استفاده شده‌اند.

  در پست‌های آموزشی بعدی شگردهای دیگر افراد ضد علم و شبه‌علم را مورد بررسی خواهیم داد. با ما همراه باشید.

  منابع:

  http://www.logicallyfallacious.com/tools/lp/Bo/LogicalFallacy/27/Cherry-Picking

  https://files.osf.io/v1/resources/as9zd/providers/osfstorage/61256d816a7f6d001f47ab8a?action=download&direct&version=2

  نویسنده: سامان رحیمی

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *