×
×

نتیجه بررسی ادعا: عدم وجود شواهد
آیا ویروس اچ پی وی از طریق آب استخر منتقل می شود؟

 • ۱۹ خرداد
 • ۰
 • خلاصه ارزیابی: ویروس اچ پی وی از راه های مختلفی از جمله تماس جنسی، تماس پوست با پوست، اشیا آلوده و ... میتواند منتقل شود اما شواهدی مبنی بر انتقال اچ پی وی از طریق آب استخر وجود ندارد و احتمال اینکه این ویروس بتواند از این طریق منتقل شود بسیارکم است.
  آیا ویروس اچ پی وی از طریق آب استخر منتقل می شود؟
 • ویروس های پاپیلومای انسانی (HPV) یک ویروس منتقله از راه روابط جنسی است که فقط انسان ها را آلوده می کنند.ویروس اچ پی وی یا پاپیلومای انسانی (اچ پی وی) ویروسی است که از طریق تماس پوست با پوست و روابط جنسی منتقل می شود اما آیا این ویروس از راه های دیگری نیز میتواند انتقال یابد؟

  ویروس اچ پی وی عمدتا از طریق تماس جنسی منتقل میشود اما روش های دیگری غیر از تماس جنسی نیز برای انتقال این ویروس وجود دارد. این راه ها عیارتند از:

  فومیت ها: اشیاء آلوده به اچ پی وی مانند حوله، لباس یا تجهیزات پزشکی می توانند اچ پی وی را گسترش دهند.

  انگشتان: افراد آلوده می توانند اچ پی وی را از طریق انگشتان خود منتقل کنند، به خصوص اگر ناحیه تناسلی خود را لمس کنند و سپس دیگران را لمس کنند.

  دهان : می تواند از طریق تماس دهان به دهان، مانند بوسیدن عمیق، که شامل تماس گسترده لب های داخلی، زبان و دندان ها است، منتقل شود.

  تماس پوستی: تماس مستقیم پوست به پوست با پوست آلوده به اچ پی وی، به ویژه در نواحی با پوست زخم یا خیس شده، می تواند منجر به انتقال غیرجنسی شود.

  انتقال عمودی: اچ پی وی می تواند از طریق مایع آمنیوتیک، جفت یا مخاط تناسلی مادر از مادر به کودک در طول زایمان و یا هنگام شیردهی منتقل شود.

  انتقال مراقب: مراقبان می توانند اچ پی وی را از طریق تماس پوستی، به ویژه در هنگام تعویض پوشک، به کودکان منتقل کنند.

  در مورد انتقال اچ پی وی از طریق آب استخر یک مطالعه انجام شده که نشان داد از ۱۴ نمونه آب گرفته شده از استخر،در ۹ نمونه مقادیر کمی از ویروس اچ پی وی تشخیص داده شد اما تاکنون هیچ مطالعه ای نتوانسته است انتقال اچ پی وی از طریق آب استخر به دیگران را نشان دهد.

  نتیجه گیری: اچ پی وی از راه های مختلفی از جمله تماس جنسی، تماس پوست با پوست، اشیا آلوده و … میتواند منتقل شود اما شواهدی مبنی بر انتقال اچ پی وی از طریق آب استخر وجود ندارد و احتمال اینکه این ویروس بتواند از این طریق منتقل شود بسیارکم است.

  منابع:

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26249276/

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8863354/

  https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33101476/

   

  نویسنده: محمدرضا طاهریان

  نوشته های مشابه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *